FLAŞ HABER
Haber Detay:
Batman Sivil Tolum Örgütleri Platformu;   “Üniversite İtibar ve kan kaybediyor”

22 sendika, dernek, vakıf ve sivil kurumlardan oluşan Batman Sivil Tolum Örgütleri Platformu Batman Üniversitesinin itibar ve kan kaybettiğini belirterek, Üniversite çalışanı ve akademik personel için kurulan komisyonun şaibeli olduğunu ve uydurma suçlarla çalışanların FETÖ gibi suçlamalarla töhmet altında bırakıldığını belirtti. Ortak açıklamada,  Batman Üniversitesi personelinin başka üniversitelere gitme aşamasında olduğunu ifade edilerek, uygulamaların üniversiteye zarar verdiğini iddia ettiler. Platform sözcüsü olan Memur-Sen İl Başkanı ve Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı Mehmet Ergin,  “Yaklaşık 5 ay önce Batman Üniversitesine Rektör olarak atanan Aydın Durmuş, çok kısa süre zarfında çalışma barışını dinamitlemiş, her gün siparişle elde edilmiş yeni suçlamalarla Üniversitemiz çalışanlarını, şaibeli ‘Soruşturma Komisyonu’na ifade vermeye zorlamaktadır. 160 civarında personel için uydurulan suçlamalar doğrultusunda soruşturmalar devam etmektedir. Rektör Durmuş basın toplantısında ‘bazı çevreler Rektörlük ataması yapılmadan saygıdeğer Cumhurbaşkanımıza, Yükseköğretim Kurumuna ve çeşitli kamu hizmeti yapan kurumlara yerel bazı kişileri tarif edercesine mikro milliyetçilik yaparak mektup yollamışlardır’ diyerek hala yaklaşık bir yıl önce iptal edilen Rektörlük seçimlerine takılıp kaldığını ve farklı adayları destekleyeceğini hissettirenleri cezalandırma güdüsünden kurtulamadığını göstermektedir. Durmuş, başka adayları desteklemenin demokratik bir hak olduğunun şuuruna varamadığından Batmanlı bir adayı destekleyenleri mikro milliyetçi olmakla suçlamıştır” diyerek, uygulamaların antidemokratik olduğunu söyledi.

Memur-Sen İl Başkanı ve Batman Sivil Tolum Örgütleri Platformu sözcüsü Mehmet Ergin, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın iradesine her zaman saygı duyduklarını ve her zaman desteklediklerini belirterek “Rektör basın açıklamasında “’Yine aynı çevreler henüz atanmam duyulur duyulmaz ön yargıyla Sayın Cumhurbaşkanımızın atadığı bir Rektörü ‘Nasıl atanır’ diye sorgulama cüretini, cehaletini göstererek adeta Sayın Cumhurbaşkanımızın iradesine karşı çıkmışlardır’” değerlendirmesinde bulunarak hayal dünyasında dolaşmakta, adeta gölgesiyle kavga etmektedir. Çünkü sözü edilen 22 STK daha iki ay önce yapılan referandumda ‘Batman Evet Platformu’nu kurarak Sayın Cumhurbaşkanımızın önünü açmanın mücadelesini vermiştir. 15 Temmuz gecesinden başlayarak 29 gün süreyle Sayın Cumhurbaşkanımızın direktifine binaen Milli İrade Nöbetlerini organize ederek tarihe karşı şahitlik etmişlerdir” dedi.

“ASIL MİLLİYETÇİLİĞİ SAYIN REKTÖR YAPMIŞTIR”

Basın açıklamasında Rektör Aydın Durmuş ile ilgili iddiaları sıralayan Ergin, “Rektör Durmuş’un telaşı siyasi geçmişini unutturmaya matuftur. Nitekim Sayın Cumhurbaşkanımızın "Biz çözüm için her yola başvururuz. Baldıran zehrini içmekse, biz o baldıran zehrini içeriz, yeter ki bu ülkeye huzur gelsin" beyanıyla başlattığı Çözüm Sürecine karşı 11 Nisan 2013 tarihinde başını MHP’li Sadi Somuncuoğlu’nun çektiği ve Silivri Mahkumu Ulusalcıların da ıslak imza ile destek verdiği ‘Türk Aydınlarından İktidara Milli Uyarı: 300 Aydın’da Türk Milleti’ne Çağrı Bildirisi’ne imza atarken acaba “Makro Milliyetçilik” yaptığını fark edememiş midir? Sayın Cumhurbaşkanımıza saygı göstermek Rektör ataması aşamasında mı aklına gelmiştir?” ifadelerini kullandı.

“EŞİ ve OĞLU MAAŞ ALIYOR”

Basın açıklamasında Rektör Aydı Durmuş’un eşi ve oğlunun üniversiteden maaş aldığını ve üniversiteye katkı sunmadığını sözlerine ekleyen Mehmet Ergin, “Rektör Durmuş, “’Aldığı maaşı hak etmeyen, verilen işleri yapmayan kişilerle; Allah izin verdiği sürece sonuna kadar mücadele edilecektir. Devletin kör kuruşunun hesabı mutlaka sorulacaktır’ derken, hamasi nutuklarına kendi kulaklarının tıkalı olduğu anlaşılmaktadır. Zira Durmuş, Dekanı olduğu Fakülteye eşinin de atamasını yaptırmıştır. Üniversitemizin kadrolu öğretim üyeliğine atanan bayan Durmuş, bir yıldan uzun bir süreyle maaş karşılığı girmesi gereken derslere bile girmemiştir. Üç yıl süreyle Rektör Yardımcılığı ve Dekanlık yapan Durmuş, geçmişi ima ederek ‘Birilerinin haksız kazanç elde etme yanı sıra devleti soyma çabalarına asla müsaade edilmeyecektir’” tehdidinde bulunurken Üniversitemizi gayrı ahlaki usullerle “aile şirketine dönüştürdüğünü unutmuş görünmektedir. Halbuki Rektör, Çevre Mühendisliğine, henüz öğretim üyesi ve öğrenci alınmamışken adeta “adama göre iş” bulma saikiyle oğlu için Arş. Gör. kadrosu tahsis etmiş, sınava girmeye hak kazananların içinde sonuncu sırada olmasına rağmen kazandırılmıştır. Bu gerçekler yerel basında yayınlanmış ve C. Savcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur” ifadelerini kullandı.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
E-Posta
Başlık
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

AP’nin başına Gönkek getirildi...
Siyasi tarihin eski partilerinden olan Adalet Partisi (AP), Batmanda da teşkilatını kurdu....

Haberi Oku