Haber Detay:
Vatandaşın Sesi

FEVZİ AKAN

Öncelikle Batman Gazetesi çalışanlarına ve Vatandaşın Sesi sayfasında emeği geçen herkese teşekkür ederim.  Özellikle yaz aylarında en fazla piknik ve balık tutmaya giden vatandaşlarda boğulma vakalarıyla karşı karşıya geliniyor. Şunu kimse unutmasın suda yüzme bilenler de bilmeyenler kadar boğulma tehlikesiyle karşı karşıya kalabiliyor. Onun için Batman Çayında ve Hasankeyf Dicle Nehrinde dikkat edilmesi gerekenler öncelikle çocuklarımızı sudan uzak tutmak ve mümkün mertebe suya sokmamaktır. Büyükler ise akıntılı yerlerden ve iş makinelerinin çay kenarlarından çektikleri kum bölgelerinde yüzmemeleri bunu da unutmamak lazım. Yetkililer tehlikeli bölgelerde sürekli ekip hazır bulundurmaları ve uyarı levhaları bulundurmaları gerekir.

 

HALİL GAYRETLİ

Batman Çayı ve Hasankeyf ilçemizde her yıl onlarca vatandaş ya akıntıya kapılarak ya da yüzme bilmediği için akar sularda hayatını kaybediyor. Onun için pikniğe veya balık tutmaya giden vatandaşlar akıntılı su da yüzmemeleri gerekir ve en önemlisi küçük çocukları sudan uzak tutmak gerekir. Tabi tedbir almak çok önemli, yetkililer su kenarına giden vatandaşların bulundukları yerlere uyarı levhaları bulundurmaları gerekir. Özellikle Batman Çayı kenarında yün ve halı yıkamaya giden bayanların dikkat etmeleri gerek çünkü bu konuda baraj kapakları açılması ile mahsur kalanlar bazen olabiliyor.

 

HARUN SUN

Batman Gazetesine teşekkür ediyorum bu hafta böyle duyarlı bir konuya değindiği için. Gerçekten her yıl Batman çevresinden geçen Batman Çayı büyük küçük demeden can alıyor. Her yıl 9 -10 vatandaşımız yüzme bilmediği için hayatını kaybediyor. Özellikle yaz aylarında pikniğe giden vatandaşlar çocuklarına sahip çıkmaları gerekir. Yetkililer sık sık vatandaşların su da yüzmemeleri konusunda uyarılar yapmaları gerekir. Özellikle yetkililerden isteğim Batman’da dalgıç ekiplerinin olması şu an yok başka ilden geliyor, bu konuda Batman’a tekrar arama kurtarma ekiplerine bağlı dağlıç ekiplerinin olması çünkü insan hayatı için önemli.

 

MEHMET TURGUT

Memleketimizin sesi olan Batman Gazetesine toplumsal sorunlara böyle değindiği için çok teşekkür ediyoruz. Yine önceki haftalarda olduğu gibi bu hafta da çok önemli bir konuya değindiniz. Yaz aylarının başlamasıyla serinlemek için ya Batman Çayı kenarına yada Hasankeyf ilçelerine giden vatandaşlar dikkat etmeleri gerekir, çünkü; her yıl bu akıntılı sular büyük küçük demeden can alıyor. Onun için suya girilecek yerin fazla derin olmamasına dikkat etmek gerekir. Özellikle yetkililer vatandaşların piknik alanına geldikleri yerlere uyarı levhaları koymaları gerekir bide daha önce Batman’da boğulmalara karşı dalgıç ekibi vardı yanılmıyorsan şu an başka ilden geliyor acil durumlarda o da çok zaman kaybı ben yetkililerden tekrar ilimizde dalgıç ekiplerinin bulunmasını istiyorum, çünkü buradaki dalgıçlarımızda profesyonel ekiptir.

 

ÖMER ŞEKER

Doğu ve ilkeli habercilik anlayışıyla halkın gözü kulağı olan Batman Gazetesi çalışanlarına teşekkür ederim. Özellikle Batman çayı ve Hasankeyf ilçemizde her yıl kimi yüzerek kimisi ise ayağı takılıp suya düşmesi sonucu hayatını kaybettiği oluyor. Bu da çok üzücü bir olay bunların yaşanmaması için öncelikle vatandaşların piknik ve balık tutukları alanlara uyarı levhaları bırakılması gerekir. Ve ekipler hafta sonu bu tür piknik alanlara giden vatandaşları sudan uzak durmaları konusunda uyarmaları gerekir. En önemlisi ise ilimize dalgıç ekiplerinin hazır bulunması bu konuda deneyimli dalgıçlarımız bulunmakta.

 

RAMAZAN YILMAZ

Özellikle boğulma vakaları en fazla yaz aylarında yaşanıyor. Her yaz mevsiminde onlarca vatandaşımız hayatını kaybediyor. Özellikle yetkililer su kenarına giden vatandaşları yüzmemeleri konusunda uyarmaları gerekir yada uyarı levhaları koymaları yerleştirmeleri gerekiyor. Aileler çocuklarını sudan uzak tutmaları çok önemlidir. Her yıl bu tür istenmeyen ölümlü vakalar yaşanmakta onun için çocuklarına sahip çıkmaları hayati önem taşımaktadır. En önemlisi ilimizde dalgıçların bulunması gerekir. Bir boğulma anında İl dışından dalgıç ekibi gelinceye kadar kurtarılmayı bekleyenler zaten ölüyor. Batmadaki AFAD ekipleri dalgıçlığı iyi ama mevzuat nedeniyle suya giremiyorlar. Bu nedenle yaşanabilecek boğulma vakasında dalgıç ekipleri anında  hazır bulunması gerekir. Bu konuda çok deneyimli dalgıç ekiplerimiz var hepsi profesyonel kısacası bizim dalgıçlarımız var, başka ilin dalgıcına gerek yok. Çünkü zaman kaybı yaşanabiliyor.

 

BURHAN ADIGÜZEL

Bu hafta bu güzel konuya değindiği için halkın gözü kulağı olan Batman’ın köklü Gazetesinde Batman Gazetesine teşekkür ederim. Gerçekten her sene yaz mevsimi gelmesiyle beraber onlarca vatandaşımız kimi yüzme bilmediği için kimi ise dengesini kaybetmesi suretiyle hayatını kaybetti. Tekrar bunların yaşanmaması için yetkililerin bu konuda ciddi adımlar atması gerekir. Özellikle Balık avlamaya veya pikniğe giden ailelerin bu konuda dikkat etmesi gerek. Yüzme bilmeyen vatandaşların sudan uzak durmaları konusunda uyarı levhaları takmaları gerekir ve sürekli vatandaşlar ekipler tarafından sık sık uyarılması gerekir.

 

ZEKİ AKIN

Boğulma olayları Batmanın önemli sorunlarından biridir. Maalesef her yıl aynı üzücü tablo ile karşı karşıya kalıyoruz. Yaz mevsimi gelmesiyle beraber sık sık bir vatandaş olarak boğulan vatandaşları genelde gazetelerin manşetlerinde okumaktayız ve üzülmekteyiz. Bunların yaşanmaması için yetkili mercilere büyük işler düşüyor. Örneğin balığa, pikniğe veya serinlemek için nehir kenarlarına giden vatandaşların suya girmemeleri konusunda uyarı levhaların konulması, sık sık megafonla uyarılar yapılmalı. Yüzme bilmeyen vatandaşların ve küçük çocukların sudan uzak durmaları konusun da uyarıların yapılması gerekir.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
E-Posta
Başlık
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.