Haber Detay:
10 bin çiftin mutluluğuna şahit oldu

1964 yılında Cizre ilçesinde dünyaya gelen, 1971 ve 77 yılında ilk ve ortaokul öğrenimini Batman Atatürk ilk ve Ortaokulunda okuyan, lise öğrenimin de Batman Endüstri Meslek Lisesinde tamamlayan Aytaç, 1988 yılında evlendi şu an üç çocuk babası. Müzik hayatına 1980 yılında başladı.

1980 yılında Müzik hayatına başlayan 52 yaşında Murat Aytaç, müzik piyasasına küçük yaşta eline aldığı bir tenekeden yaptığı sazla başlayıp çala çala o şekilde deneyim kazandı. Aytaç, ardından bir yakınında bulunan eski bir sazı satın alarak düğünlerde saz çalamaya başladı. 1980 yılında ilk çalıştığı ekip Çağlayan Düğün Ekibiydi.

“SAZ ÇALMASINI İLK TENEGEYE TEL YAPARAK ÖĞRENDİM”

Şehmus Ustabaşı: Müziğe Nasıl Başladınız?

Murat Aytaç: Küçük yaşta saz çalmaya heveslendim ve kendime tenekeden bir saz yaparak ikamet ettiğim evde sürekli onla çalışma yaptım. Bir süre onla kendi kendime çalıp yavaş yavaş öğrendim saz çalmasını. Ardından bizim komşumuz vardı, o da müzisyendi Rahmetli Vedat Doğu. Sazı ondan satın aldım. Ve daha fazla saz çalmaya başladım, aylarca hep çalıştım ta öğreninceye kadar. Öğrendikten sonra beni ilk keşif eden Çağlayan Düğün salonu oldu, böylelikle düğünlere gidip saz çalmaya başladım,”

Şehmus Ustabaşı: O dönemlerde bazı köylerde elektrik yoktu nasıl düğün çalıyordunuz?

Murat Yalçın:  1980’li dönemlerde gerçekten düğünlerde saz ve diğer aletleri çalmak çok zordu.  ‘Neden?’ diyeceksiniz çünkü çoğu gittiğimiz köy düğünlerinde o köyde elektrik yoktu, bizde elektrik ihtiyaçlarımızı köy traktörleri vardı, düğün sahipleri aydınlatma ve bizim elektrik ihtiyacımızı böyle karşılardı. Yani o araçların aküleriyle saz ve diğer elektrikle çalışan malzememizi çalar, düğün sahiplerini o şekilde iki gün ve ya üç gün saz bateri ve diğer aletlerle eğlendirirdik. Zor şartlarda çalışıyorduk, ama her şeye rağmen güzeldi. Kısacası inanın o kadar düğün olurdu ki bir düğünden diğer düğüne giderdik, yorulmazdık, çünkü yaptığımız iş zor da olsa zevk alarak yapardık, inanın çoğu zaman ailemizin yüzünü göremezdik ,”

Şehmus Ustabaşı: Şimdiki salon düğünleri mi daha iyi yoksa eski düğünler mi?

Murat Aytaç: Tabi sokak aralarında düğünler yasaklanmadan önce ve salon düğünleri yaygınlaşmadan önceki yıllarda düğünler daha zevkliydi. Çünkü düğün salonları pek yaygın değildi, genelde gittiğimiz düğünler hep sokak aralarında yapılırdı ve çoğu gittiğimiz düğünler üç gün sürerdi şimdiki gibi iki veya üç saat değildi. Düğün sahiplerini memnun etmek için çoğu zaman yazın 45 derece sıcağın altında saz çalardık ve hakkımızı alı,r düğün bitiminde ekip olarak kime ne düştüyse eşit şekilde paylaşırdık”

Şehmus Ustabaşı: Şimdiye kadar kaç çiftin mutluluğuna şahit oldunuz?

Murat Aytaç: İnanın 1980 ve 90 ‘lı yıllarda o kadar düğün oluyordu, bazen bir hafta’da 2 veya 3 düğüne giderdik. Demin dediğim gibi düğünler 2 veya 3 gün sürerdi o nedenle çoğu zaman evin yolunu unuturduk. 37 yıllık meslek hayatımda yaklaşık 10 bin çiftin düğün merasiminde saz çaldım”

Şehmus Ustabaşı: o dönemde düğünlerde size bahşiş geliyor muydu?

Murat Aytaç: Teknoloji gelişmeden önce gerçekten her şey doğal ve güzeldi. Tabiî ki yine 1980 -90 ve 2000’li yıllara kadar gittiğimiz düğünlerde bol bahşiş atılırdı. Şimdiki gibi sahte dolar değil, hakiki paralar atıyorlardı. Örneğin düğünde anons çekerdik, gelin ve damadın halay, delilo ya da dansa kalkması için onlarda sağolsun biz düğün ekipmanlarını kırmaz ve oyuna kalkardılar, düğüne gelen davetliler de gelin ve damadın üzerine bolca para atardı. İşte o zaman daha fazla bahşiş toplardık, inanın çoğu zaman düğün sahipleriyle anlaştığımız paradan daha fazlasını gelen bahşişten kazanırdık o dönemde bahşiş çok önemliydi”

Şehmus Ustabaşı: Mehmet Çiyan gibi sanatçılar nasıl bu sektöre kazandırıldı?

Murat Aytaç: Bir gün İsmet abinin yanında oturduğum sırada biliyorsunuz, Faysal Gönülaçar ve Mehmet Çiyan’ı her kez bilir bu iki değerli dost yıllarca düğünlerde saz çalıp şarkı söylediler. Ben ve İsmet abi bizim düğün iş yerimize oturduğumuz esnada Mehmet Çiyan’ın kardeşi Metin Çiyan geldi bende iş yerinde oturmuş saz çalıyordum. Bana döndü ve ‘benim abimin de senin elinde bulunan aynı sazdan var,  oda senin gibi elektro saz çalıyor’ dedi. daha sonra ‘hemen İsmet abi de oradan Metin abi ve Mehmet Çiyan’a söyle sazını alsın, bizim iş yerimize gelsin’ dedi. 3 gün sonra bir baktım Mehmet Çiyan elinde sazıyla yanımıza geldi. o zaman eline sazı alıp o da benim gibi düğünlerde saz çalmaya böylelikle düğünlere o şekilde oda çalmaya başladı. tabi zamanla Celal Yılmaz ve Mehmet Çiyan, Özlem düğün ekibi kurdu. Mehmet Çiyan’da bu şekilde düğün ekiplerine kazandırıldı” 

Şehmus Ustabaşı: Kimlerle çalıştınız?

Murat Aytaç: 37 yıllık meslek hayatımda birçok yerel sanatçıyla çalıştım, çoğu profesyoneldi. Mesela yaklaşık 30 yıl önce düğünlerin en yoğun ve şa şalı döneminde rahmetli Celal abi, Veysi Güney, Celal Yılmaz, Şehmus ve Bayram Kalkan kardeşler ve ismini sayamadığım birçok değerli müzisyenle çalıştım. Onlar şarkı söylerken ben onlara eşlik ederdim. Mesela o yıllarda Bayram Kalkan ve Abisi şehmus Kalkan’la  çalıştım 80’li ve 90  yıllarda ikisi de ayrı ayrı   düğünlerde şarkı söylerken ben ikisine sazla eşlik ederdim, özellikle Bayram Kalkan düğünlerde assolist olarak çıkardı sesi mükemmeldi Şehmus abi‘de aynı o şekilde ikisi de mükemmel insanlardı”  

Şehmus Ustabaşı: Şimdi ne iş yapıyorsunuz,

Müzik piyasasından 2000’li yılların sonunda bıraktım, ardından Müzik Show Müzik aletleri satışına başladım.  Şu an iki mağazam var, her türlü müzik satışları yapıyorum. Tabi bu işle sınırlı değilim, ayriyeten her türlü yapılan organizasyonlarda müzik, seslendirme ve diğer müzik aletlerini kullanıyoruz”

 

Şehmus Ustabaşı: Son olarak neler söylersiniz?

Murat Aytaç: Ben, buradan tüm müzisyen dostlarıma sağlık ve mutluluklar diliyorum. Batmanlıların da müzik erbabını sahiplenmesini istiyorum. bize de böyle bir imkan sunduğunuz için Batman Gazetesine teşekkür ediyorum.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
E-Posta
Başlık
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
28.10.2017 / 11:41

Yorum yazmak için bu alanı kullanabilirsiniz. Yorum yazarken lütfen aşağıda yazılan uyarıları göz önünde bulundurunuz!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.