Haber Detay:
İş adamları: Hükümetin vize kararını destekliyoruz

 Vize kriziyle ilgili açıklamalarda bulunan Hak Sanayici ve İş Adamları Derneği (HAKSİAD) Şube Başkanı Cemal Çetiz ile Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Şube Başkanı Kamil Biçici, vize konusunda hükümetin geri adım atmamasını, Amerika ve diğer emperyalist devletlerle ilişkilerin en alt seviyeye çekilmesi gerektiğini kaydettiler.

İçinde yaşadığımız İslam coğrafyasının, bir asırdır kaos ve istikrarsızlığın hüküm sürdüğü bir yer olduğunu söyleyen HAKSİAD Şube Başkanı Cemal Çetiz, "Birinci dünya savaşından günümüze tam bir asır geçti. Emperyalist güçler kendi bakış açılarına ve menfaatlerine göre şekil vermeye çalıştılar. Coğrafyamızın huzur ve sükûnete kavuşmaması için fitne tohumlarını ekmekten bir an olsun geri durmadılar.  Bugün bu güçlerin başını çeken ve dünya jandarmalığını yapan hiç şüphesiz ABD'dir. Barış, adalet, huzur kisvesiyle girdiği her memleketi viraneye çevirip kaos, terör ve gözyaşı götürdüğü herkesin malumudur. Irak, Afganistan, Libya, Somali, Suriye çeyrek asırdır yakın coğrafyamızda talan ettiği yerlerin birkaçıdır." dedi.

"AMERİKA VE DİĞER EMPERYALİST DEVLETLERLE İLİŞKİLER EN ALT SEVİYEYE ÇEKİLMELİDİR"

Vize konusunda hükümetin geri adım atmamasını istediklerini belirten Çetiz, "Dünyadaki tüm fitnelerin birinci derecedeki aktörü olan Amerika'yla ne kadar mesafeli olunsa o kadar huzur ve adalete yakın olunacaktır. Bu konuda halkın desteğini almış olan hükümetin geri adım atmaması ve yanlış manevralar göstermemesi beklentimizdir. Darbenin arkasında oldukları kesin bilinen ve ispatlanan Amerika ve diğer emperyalist devletlerle ilişkilerin en alt seviyeye çekilmesi ve gerekirse sonlandırılması, ilişkilerin yönünün dost, kardeş ülkelere çevrilmesi gerekir. Türkiye üzerinde operasyon yapma niyetiyle hareket eden ABD'ye 15 Temmuz'da olduğu gibi boyun eğmeden İslam ülkelerine de örnek teşkil edecek bir duruş sergilemiştir. Bu duruştan taviz verildiği andan itibaren ABD, önü alınamayacak davranışlara girecektir." ifadelerini kullandı.

"KARARIN ARKASINDA OLDUĞUMUZU BEYAN EDİYORUZ"

TÜMSİAD Şube Başkanı Kamil Biçici de hükümetin vize kararını desteklediklerini kaydetti.

ABD'nin Türkiye'den vize hizmetini askıya almasının müttefikliğe ve hukuka aykırı bir durum olduğunu söyleyen Biçici, "Bu kararın 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili soruşturmaların ABD Büyükelçiliğinin çalışanlarına yaklaşınca ABD ülkemize bir gözdağı vermek amacıyla bu kararı almıştır. Devletimizin karar açıklandıktan sonra buna mukabil ABD ile vize hizmetlerini askıya alması çok doğru ve haklı bir karardır." dedi.

 

ABD'nin, her ülkenin kendi çıkarları doğrultusunda hareket etmesini istediğini aktaran Biçici, "ABD şunu bilmelidir ki, dünya eski dünya değildir. Türkiye eski Türkiye değildir. Türkiye'yi yönetenler eski yönetenler değildir. Türkiye artık ekonomisiyle, savunmasıyla diğer alanlardaki çalışmalarıyla çok güçlü bir ülkedir, gelişen ülkeler arasında yer almaktadır. ABD; her yaptığı işe 'evet' diyen, onun çıkarları doğrultusunda hareket eden bir ülke istiyor, ama Türkiye Cumhuriyeti artık ABD'nin veyahut başka ülkelerin kirli siyasetlerine alet olacak bir ülke değildir. Türkiye bir hukuk devletidir. Kendine göre kanunları vardır. Bu kanunlara bütün ülkelerin ve büyükelçiliklerin uymak zorunluluğu vardır. Devletimizin ABD'nin kararına karşılık dik duruşunu destekliyor ve sonuna kadar arkasında olduğumuzu beyan ediyoruz" şeklinde konuştu. (İLKHA)
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
E-Posta
Başlık
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Çiftçilere ceviz fidesi dağıtıldı...
100 çiftçiye yaklaşık 7.000 adet ceviz ağacı fidesi dağıtıldı....

Haberi Oku