DOLAR 28.9479 % 0.05
EURO 31.8381 % 0.13
GRAM ALTIN 1901.3889 % 0.29
ÇEYREK A. 3127.9691 % 0.10
BITCOIN 37968.6300 % -0.74
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

Milletvekili Oduncu: Öğrenciler Barınamıyor

Son Güncelleme :

2023-11-15 17:28:04

Milletvekili Oduncu: Öğrenciler Barınamıyor

Batman Milletvekili Zeynep Oduncu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Milli Eğitim Bakanlığı’nın devam eden bütçe görüşmelerinde üniversite öğrencilerinin yaşamış olduğu sorunları dile getirdi. Oduncu, “Türkiye’de uzunca bir süredir devam eden ekonomik ve sosyal kriz, yüksek seviyede fiyat artışları ve enflasyon rekorları bunlarla bağlantılı olarak yoksullaşmayı getirmiştir. Toplumun geneline yayılan yoksullaşmayı en derinden hisseden kesim ise gençler, özellikle de üniversite öğrencileridir.

2023-2024 Eğitim- Öğretim yılında toplamda 898.024 öğrencinin üniversiteye yerleşmesiyle birlikte bugün üniversiteli olan öğrenci sayısı 8 milyon civarındadır. Üniversiteli öğrenciler barınmadan beslenmeye, eğitimden sağlığa çoklu sorunlarla karşı karşıyadır.

Kapitalist sistemin neoliberal politikaları çoklu krizler yaratarak (savaşlar,ekonomik krizler,iklim krizleri vs) kadınları, gençleri, çocukları ezcümle tüm toplumu umutsuzluğa mahkum etmektedir. “Geleceksizlik”le baş başa bırakılan üniversiteli öğrenciler kendilerine yaşatılan çok yönlü şiddetten de dolayı yaşamlarından vazgeçmektedirler. Pamukkale Üniversitesinde Mart ayında bir öğrenci intihara teşebbüs etmiş, Afyon’da ise bir başka öğrenci 9 Ekim’de yaşamına son vermiştir. Eskişehir’de iki öğrencinin Ekim ayında beş gün arayla intiharından sonra Çanakkale’de bir öğrenci kaldığı yurtta yaşamına son vermiştir. Yine 30 Ekim’de Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi İzzah Elif Zamir Khan, yaşamına son verdi.  Ekim ayı içinde Bartın’da bir öğrenci intihar girişiminde bulundu.  Sadece Ekim ayında 5 üniversite öğrencisi hayatından vazgeçmiştir. Ülkede yaşanan çoklu krizler gençleri ümitsizliğe sürükleyerek yaşamlarından vazgeçmelerine sebebiyet veriyor.

Üniversite tercih sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte halihazırda devam eden barınma sorunu tekrar gündeme gelmiştir. 822 yurdun 950 bin kapasiteyle 8 milyon civarındaki öğrencinin barınma ihtiyacını karşılayacağı iddiası abesle iştigaldir. Artan kira fiyatları ve devlet yurtlarının yetersizliği nedeniyle barınma sorunu yaşayan öğrenciler için özel yurtlar, neredeyse zorunlu seçenek haline gelmiştir. Tarikat ve cemaatlerin büyük bir bölümünün Gençlik ve Spor Bakanlığı ile yaptıkları protokol doğrultusunda açtıkları vakıf yurtları bulunmaktadır. Bu yurtlarda kalan öğrenciler için ibadet ve dini derslere katılma gibi zorunlulukların olduğu ifade edilmektedir. Üniversite öğrencilerinin sorunlarını çözmekle yükümlü olan iktidar ise barınma hakkını tesis etmek yerine öğrencileri kriminalize eden, vasat ve tehlikeli bir dile yaslanarak sorunları derinleştirmektedir. İktidarın öğrencilerin barınma hakkını tanıması kaçınılmaz, anayasal ve siyasal bir sorumluluktur.

Elbette üniversite öğrencilerinin sorunları barınma ile sınırlı değildir. Artan yemekhane zamlarıyla öğrenciler öğün atlayarak beslenebiliyor. Çoğu devlet üniversitesi yüzde yüze varan yemek zamlarıyla gündeme gelmiştir.  Örneğin Hacettepe Üniversitesi Rektörlüğü, 8.5 TL olan yemek ücretini %76 zamla 15 TL'ye yükseltmiştir. Üç öğün okul yemekhanesinden beslenme ihtiyacını karşılamaya çalışan bir üniversite öğrencisinin aylık yemek masrafı 1275 TL’ye tekabül etmektedir. Sağlıklı ve ücretsiz yemek hakkından mustarip olan öğrencilerin bu durumu aynı zamanda bir halk sağlığı sorunudur.

Üniversite öğrencilerinin sorunlarını çözmek için kapsamlı ve katılımcı gençlik politikalarına ihtiyaç vardır. Gençlere bütçeden daha fazla kaynak ayırmak, demokratik haklarına saygı duymak, evrensel hukuk ilkeleri çerçevesinde davranmak gerekmektedir.

Öğrenciler için eğitim, barınma, sağlık ve ulaşım hizmetleri parasız olmalı, bütçe planlanması buna göre yapılmalıdır. Üniversite öğrencileri krizin ekonomik şiddetinden ivedilikle korunmalıdır. Her öğrenciye yetecek kadar yurt açılmalıdır ve yurtlar ücretsiz olmalıdır. 1000 kişilik 500 adet yurt yapılmalıdır. Öğrencilere verilen burslar arttırılmalı ve karşılıksız olmalıdır. Öğrencilerin KYK kredi borçlarının tamamının silinmesi gerekmektedir. Öğrencilerin ders kitapları ücretsiz dağıtılmalıdır. Öğrencilere ihtiyaç duydukları hallerde destek olabilecek yeterli sayıda psikososyal uzmanları istihdam edilmelidir”  ifadelerine yer verdi.

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.