SON DAKİKA
hava
Advert
Google News

HASHİMOTO VE GRAVES HASTALIKLARI

Son Güncelleme :

2024-02-14 17:26:29

HASHİMOTO VE GRAVES HASTALIKLARI

Op. Dr. Mehmet Cemil Kuba, “Tiroidle ilişkili hastalıklar arasında öne çıkan Hashimoto ve Graves hastalıkları tiriodin işleyişini önemli ölçüde etkileyen iki farklı durumu temsil eder” dedi

Kuba, Sağlığımızın merkezinde yer alan tiroid bezinin düzgün çalışması, vücut fonksiyonlarının kontrolünde hayati bir rol oynar. Ancak, tiroidle ilişkili hastalıklar arasında öne çıkan Hashimoto ve Graves hastalıkları, tiroidin işleyişini önemli ölçüde etkileyen iki farklı durumu temsil eder. Bu hastalıkların ne olduğunu ve tiroidle nasıl ilişkilendiklerini anlamak, tedavi ve yönetim konusunda önemli bir adımdır” şeklinde konuştu.

BİR TİROİD TÜRÜ

Kuba, “Hashimoto hastalığı, otoimmün bir durum olup tiroid bezine saldıran vücut bağışıklık sisteminin neden olduğu bir tiroidit türüdür. Genellikle iyot eksikliği ve genetik faktörlerle ilişkilidir. Bağışıklık sistemi, tiroid hücrelerini yabancı olarak algılar ve onlara saldırarak tiroidin iltihaplanmasına ve zaman içinde hasar görmesine neden olur. Bu durum, tiroidin yeterli miktarda hormon üretememesine ve hipotiroidizme yol açabilir.

HİPERTİROİDİZME NEDEN OLUR

Graves hastalığı da bir otoimmün tiroid hastalığıdır, ancak Hashimoto hastalığından farklı olarak hipertiroidizme neden olur. Bağışıklık sistemi, tiroid bezini uyararak aşırı miktarda tiroid hormonu salgılamasına neden olur. Bu durum, vücut metabolizmasının hızlanmasına, kilo kaybına, çarpıntıya, sinirlilik haline ve diğer hipertiroidizm belirtilerine yol açabilir.

ORTAK NOKTA OTOİMMÜN SÜREÇ

Hashimoto ve Graves hastalıklarının ortak bir noktası, her ikisinin de otoimmün bir süreçle ilişkili olmalarıdır. Otoimmün hastalıklarda, bağışıklık sistemi normalde vücudu koruyan hücrelere saldırır. Hashimoto hastalığında bu saldırı tiroid hücrelerine yöneliktir ve tiroidin fonksiyonunu etkilerken, Graves hastalığında aşırı aktivite ile hipertiroidizme yol açar.

CERRAHİ MÜDAHALE GEREKTİREBİLİR

Her iki hastalığın tedavisi, genellikle tiroid hormonu replasmanı veya tiroidin aşırı aktivitesini kontrol etmeye yönelik ilaçlar içerir. Ayrıca, bazı durumlarda cerrahi müdahale veya radyoaktif iyot tedavisi de gerekebilir. Tedavi, hastalığın şiddeti, belirtiler ve bireyin genel sağlık durumuna göre kişiselleştirilir.

YARDIM ALINMALIDIR

Hashimoto veya Graves hastalığı şüphesi durumunda, bir endokrinolog veya uzman bir doktordan yardım almak kritik öneme sahiptir. Bu hastalıkların belirtileri genellikle diğer sağlık sorunları ile karışabilir, bu nedenle doğru teşhis ve tedavi için uzman bir sağlık profesyonelinin gözetiminde olmak önemlidir.

SAĞLIKLI TİROİD SAĞLIKLI YAŞAM DEMEKTİR

Tiroid Sağlığına Önem Verin:

Hashimoto ve Graves hastalıkları, tiroid sağlığını etkileyen önemli durumlar arasında yer alır. Bu hastalıkların erken teşhisi ve etkili bir tedavi planı, tiroid fonksiyonlarının korunmasında ve genel sağlığın sürdürülmesinde kritik bir rol oynar. Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için düzenli kontroller ve profesyonel rehberlik, tiroid sağlığımıza verdiğimiz önemin bir yansımasıdır. Unutmayalım ki, sağlıklı bir tiroid, sağlıklı bir yaşamın temel taşlarından biridir” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.