SON DAKİKA
hava
Advert
Google News

ŞENSES: ACİL BİR EYLEM PLANI GELİŞTİRİLMELİ

Batman Baro Başkanı Avukat Erkan Şenses, Erzincan’ın İliç ilçesinde altın madeninde meydana olayla ilgili açıklama yaptı. 2022 yılında aynı maden ocağından yayılan siyanüre de dikkat çeken Şenses, acili bir eylem planı geliştirilmesi gerektiğini belirtti.

Son Güncelleme :

2024-02-20 17:06:03

ŞENSES: ACİL BİR EYLEM PLANI GELİŞTİRİLMELİ

2022 YILINDA 75 BARO KAPATILMASINI TALEP ETMİŞ

Erzincan'ın İliç ilçesindeki altın madeni sahasında geniş bir bölgede toprak kayması meydana gelmiş ve 8-10 dönümlük toprak kütlesi 100 dönümlük alana yayılmıştı. Toprak altında kalan 9 işçi için 400 kişilik ekiple arama kurtarma çalışması sürerken, Türkiye işçilerden gelecek umutlu haberi bekliyor. Konu hakkında açıklama yapan Baro Başkanı Erkan Şenses, daha önce de 75 baro sahadaki tehlikeye dikkat çekerek kapatılmasını talep ettiklerini hatırlatarak, “Anayasanın 56. maddesine göre; herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek Devletin ve vatandaşların ödevidir. Ancak maalesef Erzincan’ın İliç İlçesi’ndeki altın madeninde oluşan son hadise devletin yabancı maden şirketlerine çevresel etkileri değerlendirmeden maden ruhsatı verdiğini gösteriyor. Çünkü felaketin yaşandığı maden sahası uzun yıllardır yarattığı tehlikeyle gündeme gelmiştir. 2022 yılında bu maden sahasına siyanür taşıyan boru hatlarında meydana gelen patlama sonucunda 20 ton siyanürlü solüsyonun Fırat Nehri ve Keban Barajı’na karışması üzerine aralarında Batman Barosu’nun da bulunduğu 75 Baro maden sahasının yarattığı tehlikeye dikkat çekilerek maden sahasının kapatılmasını talep etmişti.”

“ÜLKE GENELİNDE ACİL BİR EYLEM PLANI GELİŞTİRİLMESİ GEREKİYOR” 

Başta insanlar olmak üzere tüm canlıların sağlıklı ve temiz bir çevrede yaşama hakkına sahip olup bu hakkın sağlanmasında devletin pozitif yükümlülükleri bulunmaktadır. Ancak geldiğimiz nokta, devletin tüm kaynaklarının maden şirketleri yararına değil, insanlar ve canlıların güven içinde ve sağlıklı bir çevrede yaşayabileceği bir ülke inşa etmek için kullanılması zorunluluğunu çok açık bir şekilde ortaya çıkarmıştır. Son yaşanan felakette sorumluluğu bulunan kişiler hakkında etkili ve hızlı bir adli sürecin başlatılması, kamuoyunun felaketin boyutu ve olası sonuçları hakkında şeffaf bir şekilde bilgilendirilmesi, idari önlemlerle ortaya çıkan çevresel risklerin en aza indirilmesi için gerekli tedbirlerin alınması ve ülke genelinde doğal ve insan kaynaklı felaketlerin etkilerinin önlenmesi için acil bir eylem planı geliştirilmesi gerekiyor. Bu vesileyle İliç halkına geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, kayıp 9 işçinin en kısa sürede sağ salim ailelerine kavuşmasını diliyorum” dedi.

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.