SON DAKİKA
hava
Advert
Google News

Bem-Bir-Sen'den Batman Belediyesi'ne Tepki

MOBBİNG VE SÜRGÜNLERİ KINIYORUZ

Son Güncelleme :

2024-07-10 11:47:23

Bem-Bir-Sen'den Batman Belediyesi'ne Tepki

Batman - Bem-Bir-Sen İl Yönetimi, Batman Belediyesinde 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Seçimleri sonrasında üyelerine yönelik gerçekleştirilen baskı, istifa ettirme ve başka bir sendikaya üye yapma zorlamalarına karşı sert tepki gösterdi. Sendika, bu uygulamaların çalışan haklarına ve sendikaların bağımsızlığına zarar verdiğini belirtti.

GÖREVLENDİRMELERDE KEYFİLİK VE HUKUKSUZLUK

Bem-Bir-Sen, birçok üyesinin usulsüz bir şekilde görevden alınarak, görev ve kadrolarının dışındaki yerlere sürgün edildiğini ifade etti. Özellikle itfaiye amirlerinin zabıta memuru olarak görevlendirilmesi ve müdür, eğitmen, şef, teknisyen, tekniker ve mühendis kadrosundaki personelin hayvan barınağı, mezarlık, park-bahçe gibi yerlere sürgün edilmesi kınandı. Sendika, bu uygulamaların keyfi ve hukuksuz olduğunu, demokratik ve yasal haklara açık bir ihlal teşkil ettiğini belirtti.

SENDİKA ÜYELERİNE YÖNELİK BASKILAR

Bem-Bir-Sen üyesi olan ve önceki yönetimle çalışmış tüm müdür, şef, amir, çavuş ve yetkili kişilerin görevden alınmasının hukuki değil keyfi bir karar olduğunu vurgulayan sendika, belediye personelinin, kim tarafından yönetilirse yönetilsin (atanmış veya seçilmiş), yasalar çerçevesinde verilen görevi yapmak zorunda olduğunu hatırlattı.

"GÖREVLENDİRME DEĞİL MOBBİNG"

Bem-Bir-Sen, 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Seçimleri akabinde yaşanan baskı, mobbing ve sürgünlerin kınandığını belirtti ve bu hukuk dışı muamelelerle üyelerinin sindirilemeyeceğinin bilinmesini istedi. Açıklamada, "Görevlendirme kılıfıyla yapılan bu uygulamalar görevlendirme değil düpedüz Mobbing ve açık bir Hak İhlalidir." ifadeleri kullanıldı.

YANDAŞ SENDİKA ETKİSİ

Sendikanın yönetim kurulu üyesinin 5. Caddeye sürülmesi ve 1997 yılından beri itfaiyede başarıyla görev yapan itfaiye amirinin zabıta müdürlüğüne sürgün edilmesi de eleştirildi. Bu uygulamaların, yandaş sendikanın yönetim üzerindeki etkisiyle gerçekleştiği vurgulandı.

MEŞRU MÜDAFAA VE HUKUKİ YOLLAR

Bem-Bir-Sen, yaşanan baskı, mobbing ve sürgünlere karşı her türlü meşru müdafaayı ortaya koymaya kararlı olduklarını belirtti. Haksız uygulamalara karşı hukuki yollara başvuracaklarını ve üyelerinin yanında olduklarını ifade eden sendika, kamuoyuna saygı ile duyurdu.

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.