SON DAKİKA
hava
Advert
Google News

ÜNİVERSİTEMİZ DAHA AKTİF VE ETKİLİ OLMALI

Son Güncelleme :

2022-08-17 10:09:56

Merhaba Değerli Okurlar,

            Bilindiği üzere şehrimiz genç ve dinamik bir şehir.   1990 yılında il statüsü verilmiş olan ilimiz birçok alanda bölge illeri sollamış olsa dahi ne yazık ki; birçok alanda ülke ortalamasının altında kalmaktadır. Bunda şüphesiz geçmişte yaşanan birçok olumsuz etkenler etkili olmuştur. Ancak bu bahaneye sığınıp durmak yerine çağdaş ve modern şehir ve toplum olma yolunda hedeflere odaklanarak hep birlikte daha çok gayret göstermek gerekiyor.

            Bu konuda da en büyük görev şüphesiz Batman Üniversitesi’ne düşmektedir. Batman Üniversitesi Rektörü Sayın İdris DEMİR göreve geldiği yaklaşık 18 aylık süreçte gösterdiği gayret ve emek takdire şayandır. Dönemindeki imkânsızlık ve zorluklara rağmen bu makama gelen Rektör İdris DEMİR memleketimizin yüz akı ve gururdur.

            Bir şehirde Üniversite her kurum ile koordineli çalışarak her konuda öncü olmalıdır. Çünkü Üniversite bir şehrin ilerlediği modern ve çağdaş yolda el feneridir. Örneğin her şehirde üniversite olan bu zamanda Batman Üniversitesi özellikle İlimizde her kademe okullarda çeşitli etkinliklerle var olmalıdır. Her projede söz sahibi olmalıdır. Her kademe okullarda akademisyenlerimiz sahaya inip her konuda öğrencilerimize alanlarında uzman akademisyenlerce eğitim seminerleri düzenleyip hem öğrencilerimizin eğitim kalitesini yükseltmeli hem de bu sayede öğrencilerimizin Üniversitemizi yakından tanıma fırsatı bulmalıdır. Çünkü her ilde üniversitenin olduğu bu zamanlarda hedef kitlelerinizden çoğunluğunu Batmanlılar oluşturacaktır. Memleketimizin başarılı öğrencileri Üniversitemizi tercih ederek bu gelişime katkı sağlaması sağlanmalıdır. Bu da öncelikle üniversitenin kendi gelişimi ve bulunduğu şehrin gelişimi ile mümkün olacaktır.

Batman Üniversitesi Rektörü Sayın İdris DEMİR programının el verdiği ölçüde bizzat sahaya inip ümitsizliğe düşen gençlere kanlı canlı örneği ile inanarak azimle çalışmanın neticesini göstermelidir. Bir program dâhilinde İlimizdeki öğrenciler üniversitemize davet edilerek üniversitemiz tanıtılmalıdır.

            Yerel Basında Batman Üniversitesinde kütüphanede alınan ödünç kitap oranında büyük bir artış olduğunu öğrendim, büyük bir başarı. Ancak şehir kütüphanemiz ile yapılacak koordineli çalışma ile bu başarı topluma da yansıtılmalıdır. Bu sayede üniversitemiz en büyük destekçileri olan aydın toplumu oluşturacaktır.

            Üniversitemiz ilgili kurumlarla koordineli çalışarak şehrimizin her noktasına köyler ve kırsal bölgeler de dâhil bilim merkezleri, bilgi evleri, kütüphaneler kurmalıdır.

            Şehrimizin birçok alanda yaşadığı problemleri üniversitemiz hazırlayacağı rapor ve dokümanlar ile ilgili kurum, kuruluşlara rehberlik etmelidir. Örneğin Arazi Yönetimi ile ilgili yapılacak bir çalışma ile İlimizde potansiyel tarım alanları, sanayi alanları, turizm alanları vb. alanlar tespit edilerek ilgili kurumlarla paylaşılarak yatırımcılara ve çiftçilere rehber olunmalıdır.

            İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile yapılacak koordineli çalışmalarda çiftçilerimize modern tarım uygulamaları anlatılmalı, anız yangınlarının tahribatının büyüklüğü bizzat sahada iletilmelidir. Toprağımızda yetişebilecek nice ürünler için araştırma yapılarak tarım ve hayvancılıkta verimliliğin artırılmasına katkı sağlanmalıdır.

            Şehrimizde çevre, imar ve birçok alanda yaşanan sorunların çözüm raporlarını hazırlayarak her alanda öncülük ve rehberlik etmelidir.

            Özetle bilgi ışığının kaynağı olan Üniversitemiz tüm güzel projelere öncülük, rehberlik ederek birçok proje ve etkinliklerle daha çok sahada olmalıdır. Bu önerileri Batman Üniversitesi Rektörü Sayın İdris DEMİR’in gayretinden güç alarak yaptım, Sürçülisan ettiysek affola…

 

 

 

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

DİĞER YAZILARI