SON DAKİKA
hava
Advert
Google News

KADINA ŞİDDET İNSANLIĞA İHANETTİR

Son Güncelleme :

2023-11-24 17:07:04

Yıl 1960, yer Dominik Cumhuriyeti.

Dominik Cumhuriyeti'nin Cibas bölgesinde dünyaya gelen ve Mirabal Kardeşler olarak tanınan üç kızkardeş Patria, Minerva ve Maria Teresa, eşleriyle birlikte Trujillo diktatörlüğüne karşı mücadele veriyordu. Patria 1960 yılının Haziran ayında Clandestine Hareketini kurdu ve diğer kız kardeşler de bu harekete katıldı. Sembol haline geldikleri diktatörlük karşıtı mücadelelerinin çeşitli zamanlarında ağır baskılara maruz kaldılar ve hapis cezalarına çarptırıldılar. 1960 yılının Kasım ayı başlarında Trujillo ülkede iki tehlikenin varlığından söz etti: Kilise ve Mirabal Kardeşler!

Tarih 25 Kasım 1960'dı. Üç kız kardeş tecavüz edilip öldürüldüler. "Araba kazasında" öldükleri duyuruldu. Mirabal kardeşlerin öldürülmesinden bir yıl sonra Trujillo karşıtı hareket, diktatörlüğün sona ermesini sağladı.

1981 yılında Kolombiya’nın Bogato şehrinde bir araya gelen Latin Amerikalı ve Karayipli Kadınlar Kongresinde, Mirabal Kardeşler’in anısına 25 Kasım tarihi “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” olarak ilan edildi. Latin Amerika’nın ilerici kadınlarının bu kararı, aslında faşist diktatörlüklerin şiddetine karşı kadınlar cephesinden bir mücadele ilanıydı. Mirabal kız kardeşlerden birinin kod adının “Kelebek” olmasından da esinlenerek; o günden sonra üç kız kardeş, gerek Dominik’te gerek dünyada "Kelebekler" adıyla anıldılar.

1981’den beri 25 Kasım, kadına karşı şiddetle mücadele etme günü olarak anılıyor. Bugün,  tüm dünya kadınlarının sokaklara çıktığı bir gün. Dünyanın her yerinde kadınlar bugün için eylemler, yürüyüşler ve kongreler düzenliyor. 1999’da ise Birleşmiş Milletler bugünü resmi olarak "Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü" ilan etti.

Evet, bugün 25 Kasım. Bugün dünyadaki kadınlar en temel hakları olan yaşam hakkı başta olmak üzere diğer hakları için de alanlarda olacaklar. 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun verilerine göre 2023’ün ilk dokuz ayında 234 kadın öldürüldü.

Kadına yönelik şiddet sadece fiziksel olmamaktadır. Halen birçok kadın okul okuyamamaktadır. Dışarı çıktığı zaman birçok ahmak tarafından sözlü ve fiziksel tacize uğramaktadır.

Kadınlar rahatça dışarı çıkıp dolaşmak istiyor, okul okumak istiyor, her şey den önemlisi anlaşılmak istiyor. Kadını itaat etmesi gereken bir varlık gibi gören ataerkil sisteme karşı isyan halindeler.  Sadece istedikleri insanca eşit bir şekilde yaşamak. Kadına yönelik şiddetin her türlüsüne karşı olduğumu bir kez daha ifade etmek istiyorum.

Kadına şiddet insanlığa ihanettir.

YORUM ALANI

Aslı aysev 2023-11-28

Kaleminize sağlık İzzettin Bey

Ayten koparan 2023-11-25

Çok teşekkür ederiz izzettin bey sizinde bu konuyu ele almanız çok güzel. Günümüzde kadınların halaa geri planda bırakılmaya çalışılması bizi çok üzüyo. Oysaki bu dünyaya güzelliği, neşeyi, başarıyı kadınların getirdiğini bilmeleri gerek. Ama inşallah sizin gibi iyi niyetli insanlar sayesinde bişeyler olucak.

Murat Argunhan 2023-11-25

Tebrikler hocam, son derece bilgilendirici ve ufuk açıcı bir yazı olmuş... ????

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.