SON DAKİKA
hava
Advert
Google News

İKİ BAŞKAN ADAYININ YAN YANA FOTOĞRAFI GÜNDEM OLDU

Son Güncelleme :

2024-02-27 16:42:45

Dün sosyal medyada ve basınımızda yer alan, çok okunup yorumlanan bir açıklama vardı. Sadece “DEM Batman” imzasıyla yayınlanan bu açıklamada geçen Pazar günü Batman’da oynanan TPAO. Batman Petrolspor-Eskişehir Anadolu Üniversitesi maçını yan yana izleyen DEM’in eşbaşkan adayı Mehdi Öztüzün ile HÜDA PAR’ın Belediye Başkan adayı Serkan Ramanlı’nın fotoğrafı yorumlanıyor ve DEM’in bundan rahatsızlık duyduğu ifade ediliyordu.

Seçime yavaş yavaş yaklaştığımız bir dönemde herkesin sağduyulu, sakin, hoşgörülü olması gerekirken DEM’den yapıldığı belirten böyle bir açıklama kafaları karıştırdı ve bu açıklama bazı çevrelerce yadırgandı.

Eleştirenler ve yadırgayanlar şunları söylüyordu:

“Yıllardır bölgemizde yaşanan çatışmaların sona erdirilmesi için DEM yöneticileri ve özellikle milletvekilleri TBMM.de olsun, başka platformlarda olsun ısrarla barışı istemiyorlar mı? Cumhurbaşkanı başta olmak üzere diğer yetkililerden barışa fırsat tanınması için çağrı yapmıyorlar mı? Akan kanın durması için bir çok ülkenin yöneticilerine çağrıda bulunmuyorlar mı?”

Evet, böyle diyor vatandaşlar.

On binlerce insanın öldüğü bir o kadarının da şehit olduğu çatışmaların bitmesini isteyen DEM, sadece iki meslektaş oldukları için yan yana gelen ve hasbelkader Belediye Başkan adayı olan iki kişiye neden bu kadar tepki gösteriyor ki?

Hem geçmişte yaşananların dünya var oldukça hatırlanması ve intikam peşinde olunması mı gerekiyor? Neden taraflar arasında yaşandığı iddia edilen olayların unutularak barışın sağlanması için kimse elini taşın altına koymuyor?

Bakın her ne kadar “DEM Batman” imzalı bir bildiri yayınlanıp Mehdi Öztüzün eleştirilse de iki başkan adayını yan yana gören her fikirdeki Batmanlı bundan memnunluk duymuş ve fotoğrafa tebessüm ederek beğenmiştir.

Bildiri gerçekten DEM tarafından mı paylaşılmıştır yoksa birileri ortamı kızıştırmak için mi yapmıştır bilmiyoruz ama açıklamanın devamındaki cümleler şiddeti özendirdiği gibi geçmişi hatırlatarak olumlu yaklaşımların önünü kesmiştir.

“DEM Batman” imzalı açıklamada özetle şöyle deniliyor:

“Uzun yıllarca başta kentimiz olmak üzere halkımıza karşı suç işlemiş, büyük acılar yaşatmış yapılarla bir araya gelmemiz mümkün değildir. Parti politikamız ve ideolojik hattımızla düşmanca tavır sergilemiş bu yapılarla mesafemiz çok net ve bellidir. Bir futbol karşılaşmasında yaşanan durum halkımızda ve değerli ailelerimizde büyük bir tepkiye ve infiale neden olmuştur. Söz konusu durum, partimizin ilgili kurullarınca incelenmekte olup, geniş değerlendirme sonradan yapılacaktır.”

Bu açıklamanın içinde çok şey saklı.

Bunları açıklamak, yorumlamak, değerlendirmesini yapmak bizim işimiz değil ama, tahminimizce Mehdi Öztüzün’ün üzerine çizgi çekmek isteyen ve Batman kamuoyunun tepkisi sonucu adaylığı onaylanan Öztüzün’ü seçmenler önünde haksız duruma düşürmek için yapılan bir oyunun ilk perdesidir.

Bizim önceliğimiz, bu şehrin huzuru, insanlarının refahı ve mutluluğudur. Avukat Serkan Ramanlı ile Avukat Mehdi Öztüzün’ün yan yana fotoğraf vermesi medeniyettir, halka olumlu mesajdır ve geçmişin üzerine çizgi çekilmesini istemektir.

Geçmişten zarar görenlerin hepsi bu şehrin insanları değil miydi?

O halde neyin kavgasını yapıyoruz?

Lütfen aklıselimle hareket edelim ve öküz altında buzağı aramayalım.

Hoşça kalınız.

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

DİĞER YAZILARI