SON DAKİKA
hava
Advert
Google News

SUYUN ÖNEMİ, TASARRUFU VE YÖNETİMİ

Son Güncelleme :

2024-03-28 18:04:09

       Su, canlıların yaşamlarını idame edebilmeleri için en temel ihtiyaçtır.

       Oksijen, vitamin ve mineralleri hücrelere taşıyan su, organların işlevlerini sağlıklı ve düzenli bir şekilde gerçekleştirebilmelerini sağlar.

       Vücudumuzdaki artık ve zehirli maddelerin atılmasında önemli bir görevi üstlenir.

       Metabolizmanın düzenli çalışmasını sağlar.

       Vücut ısısını düzenler.

       Deriyi nemlendirir.

        Kısacası suyun insan vücudunda birçok rolü vardır ve büyük önem taşımaktadır.

       Tüm canlılar için olmazsa olmaz olan su temizlikte olduğu gibi tarımda, enerji üretiminde ve endüstride de kullanılmaktadır.  

       Su kaynaklarının kısıtlı olması, yanlış kullanılması, nüfusun hızla artması, tüketim alışkanlıklarındaki değişimin olması, sanayileşme, iklim değişikliği ve su kirliliği kullanılabilir su miktarının azalmasına neden olmakta, bu da dünya genelinde su kıtlığına yol açmaktadır.

       Bu nedenle su kaynaklarının korunması, suyun tasarrufu, yönetimi ve sürdürülebilirliği ile ilgili çalışmaların hızlandırılması insanlık ve canlılar için elzemdir.

       Su tasarrufu, suyun bilinçli kullanılarak israfın engellenmesidir.

       Suyun önemini, Hz. Peygamber Efendimiz, “Akan bir nehrin kenarında da olsan abdest alırken bile gerekenden fazla su kullanılması israftır.” sözleriyle dile getirmiş.

       Bizler de bireysel olarak,

       Gereksiz akan musluğu kapatarak,

       Akan muslukları onararak,

        Su tasarrufu için musluklara aparat takarak,

       Duş süresini kısaltarak,

       Sebze ve meyve yıkarken suyu fazla harcamayarak,

       Çamaşır ve bulaşık makinesini tam doldurmadan çalıştırmayarak,

       Bahçe ve bitki sulamada etkili yöntemler kullanarak su tasarrufunu sağlayabiliriz. Su tasarrufuyla kuraklığın ve su kıtlığının etkilerini en aza indirebiliriz.

       Su yönetimi, su kaynaklarının korunması, denetimi, politika geliştirme, planlama gibi  faaliyetler bütünüdür.

       Valilik, belediye, kamu kurumları ve STK’lar suyun önemi ve tasarruflu kullanılması gerektiği konusunda toplumsal bilincin artırılması, farkındalık, bilgilendirici etkinlikler, eğitim programları düzenleyerek su israfı en aza indirilebilir.  

       Tarım ve Orman Bakanlığının Su Verimliliği Seferberliği ile ilgili güzel çalışmaları var. Bu gibi çalışmaları diğer kurumlar da yapmaları halinde su israfının aza indirileceğine inanıyorum.

       Sonuç olarak en önemli ve de değerli olan su kaynaklarımızı israf etmeden, verimli ve de kirletmeden kullanmakla hem su kıtlığını önlemiş oluruz hem de gelecek nesillere temiz ve yaşanılabilir bir dünya bırakmış oluruz.

       Su yoksa yaşam yoktur!

       Su hayattır! Su berekettir! Su zenginliktir! Suyun kıymetini bilelim! Su azizdir. Su gibi aziz olun.

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.