SON DAKİKA
hava
Advert
Google News

UYUMA BATMAN! GENÇLER UYUŞUYOR

Son Güncelleme :

2024-03-29 15:17:08

İçinde bulunduğumuz bu devirde uyuşturucu madde bağımlıları o kadar artmış ki içinde çıkılmaz bir yol almaya devam ediyor.  Uyuşturucu madde kullanma yaşı ne yazık ki ilkokul yaşına kadar inmiş. Bu henüz hayatlarının baharında olan sevimli gençlerimizin uyuşturucu madde(esrar, eroin, kokain vesaire)  kullanmaya iten sebepleri araştırmak gerekir diye düşünüyorum Ve onları bu kötü yola düşürmeye zemin hazırlayan, çıkar ve menfaati uğruna bu gençlerimizi zehirleyen kişi ve kişilerin önüne tıkamak gerekir ki türemelerin önüne geçilsin.

 Uyuşturucu bağımlılığına neden olan faktörler;

1-   Merak: Gençler genelde yaşıtlarına özenerek kullanacağı maddenin kendini nasıl bir hale koyacağını merak eder.

2-   Daha enerjik olabilmek için: Bir sınava hazırlanırken daha uzun süre uyanık kalabileceği beyninin işlevini hızlandıracağı yanlış bir inanıştan yola çıkarak bu maddeye yönelir

3-   Farklı görünme isteği:  Arkadaş çevresi içerisinde farklı görünerek diğerlerinden ayrı olarak onların yapamadığı bir şeyi yaparak bu şekilde saygı ve üstünlük kazanacağına inanan genç, madde kullanmaya başlar.

4-  Bozuk aile ilişkileri:  Anne baba baskısı, geçimsiz aile, ayrı yaşayan anne baba gibi, bozuk aile ilişkilerin yaşandığı bir ortamdan kaynaklanan bir durumda madde kullanmaya başlar.

5-  Toplumsallaşma ve yanlış arkadaş çevresi:  Aile içinde iletişim güçlükleri yaşayan kendisini ifade etme olanağı bulunmayan, okulda arkadaşlarıyla iyi geçinmeyen, uyum sağlayamayan genç, kendisi gibi amaçsız uyumsuz kişilerle arkadaşlık eder. Sanki aradığını bu arkadaşlarda bulmuş gibi, hayatına devam eder.

6-  Kişilik yapısı:  Aşırı tepkisel oluş, sinirlilik, hırçınlık ve saldırganlık gibi davranışları olan bir gencin sıkıntı verici olaylarla baş edebilme gücü zayıftır. Kendini yatıştıracak bir maddeye ihtiyaç duyduğu için uyuşturucu madde kullanmaya başlayabilir.

Bu konuda anne ve babaya büyük iş düşüyor!

Lütfen! Çocuklarımız, gençlerimiz okul dışında ve mahalle ortamındaki zamanlarının nerde harcandığını bir takip edelim. Takıldıkları, ortamları ve arkadaşları bir analiz edelim. Yanlış mı doğru mu arkadaş seçtiklerine dikkat edelim. Ona göre önlem alalım. İş işten geçmeden onların doğru yola girmesini sağlayalım. Anne baba olarak ev içinde ve ev dışında Hal ve hareketlerimizle çocuklarımıza örnek olmaya çalışmalıyız. Çünkü eğer siz sigara içerseniz çocuklarınıza sigara içme diyemezsiniz,

‘Sende içiyorsun’’ Der ve oda içmeye başlar. Daha sonra onu vazgeçirmek için uğraşılır ama nafile!  Maalesef birçok babanın evlat sorumluluğu yok. Öncelikle babalığın sadece çocukların yeme içme ve giyinme ihtiyaçlarını karşılamakla sınırlı olmadığını bilelim. Esas babalık çocuğunun manevi gıda ihtiyacını karşılayabilendir. Manevi gıda nasıl olur: ‘’Edepli’’, ‘’Yardımsever’’, ‘’Hayırlı’’ ve ‘’Salih’’ bir evlat olmasını sağlamakla olur.

 ‘’Sokak çocuğu’’, ‘’Kimsesiz çocuk’’, ‘’Tinerci çocuk’’ Diye Adlandırılan kimse yoktur, Onların bu yola itilmesinde rol oynayan kimseler vardır. Birey olarak, toplum olarak uyuşturucu madde kullanana ve kullanmaya teşebbüs edenlerin önünü kesmeye çalışalım, Kesinlikle göz yummayalım, Onları Topluma kazandırma savaşı verelim… Allah’a emanet olun.

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

DİĞER YAZILARI