SON DAKİKA
hava
Advert
Google News

BATMAN’DA ARTAN İNTİHAR VAKALARI VE ÇÖZÜM YÖNTEMLERİ

Son Güncelleme :

2024-07-07 13:04:53

Bir hafta önceki yazımızda Batman’da artan intihar oranlarını, ilimizde bu konuya ilişkin istatistik verileri ve intihar sebeplerini irdelemiştik. Bu haftaki yazımızda ise ilimizde artan intihar oranlarına karşı nasıl bir çözüm yolu bulabileceğimizi yazacağız.

İlimizle alakalı yapılan araştırmalarda Batman ilinde intihar edenlerin yaklaşık %75'i kadın, %25'i ise erkektir. Kadın intihar oranları Türkiye ortalamasının 4 katından yüksektir. İntihar edenlerin ekseriyeti 15-24 yaş aralığındadır. Ayrıca intihar edenlerin eğitim seviyesinin düşük olması ve ekonomik olarak düşük gelirli olmaları da ayrıca irdelenmesi gereken unsurlardan biridir.

Edinmiş olduğumuz verilerden de anlaşılacağı üzere intihar vakıalarında ilk incelenmesi gereken 25 yaş altı gençlerdir.

Gelir Dağılımı Adaletsizliği

İntihar edenlerin ekseriyetinin dar gelirli olması ekonomi ile intihar olgusu arasında büyük bir bağlantı olduğunu gösteriyor. Zira gelir dağılımındaki adaletsizlikler insanı isyan duygusuna sevk eder. Ve ayrıca şuan ki ekonomik bunalımdan ötürü insanların insan gibi yaşayamamaları, temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamamaları da intihar duygusunu tetiklemektedir. İlimizde intihar edenlerin çoğu işsiz gençlerdir. Bu sebeple öncelikle gençlerimizle alakalı iş sahalarının arttırılması zaruridir. Ayrıca birinin emeksiz şekilde servet sahibi olurken bir diğerinin ise insani ihtiyaçlarını dahi karşılayamaması kabul edilebilir bir durum değildir. Bu sebeple emeksiz zenginleşmenin önüne geçilmesi gerekmektedir.

Tevekkül, Sosyal Medya ve İntihar ilişkisi

Sosyal medyanın insanları gerçekten ve gerçeklikten uzaklaştırdığı, gençlerin kendilerini sürekli eksik ve yetersiz gördüklerini, bu yüzden de gençlerin yalnızlaşmaya ve yabancılaşmaya başladıklarını görüyoruz. Bu sebeple insanımız kendi sahip oldukları şeylere şükür etmektense sosyal medyadaki hayatlara bakarak kendilerini, ailelerini sahip oldukları şeyleri yetersiz ve kötü görmeye başlıyorlar. Hatta kimi zamanda ailelerine ve kendilerine isyan ediyorlar. İnsanımızda uzun zamandır bulunan şükür ve tevekkülün yerinin materyalist bakış açısı ile değiştiğini üzülerek görüyoruz. Bu sebeple tevekkül ve şükür kavramlarını tekrardan hayatımıza geri kazandırmamız gerekiyor. Burada öncelikle ebeveynlere, eğitimcilere, imamlara ve din görevlilerine çok iş düşmektedir.

Genç Kız İntiharları

Dünya örneklerinin tersine, kadın intiharlarının yüksekliği Batman 'da "kadın olmanın" ne demek olduğunun irdelenmesini zorunlu kılmıştır. Zira “kadının aile içindeki rolü hala bazı yerlerde zorla yapılan gönülsüz evlilikler, kadına aile içinde yapılan mobbing ve baskılar, diğer yandan sosyal medya araçları ile sunulan zengin, gösterişli, sınırsız aşk, lüks ev ve arabalar ile çelişen, kendi gerçeklerini tolere edemeyen genç kızlar,” kısaca özetlemek gerekirse her ne kadar kadının aile içinde rolü artmış olsa dahi bazı yerlerde yer yer gönülsüz evliliklere ve kadına aile içinde baskı yapıldığına şahit oluyoruz. Bunun çözümünün önce aile eğitiminden geçtiğini belirtmek isteriz. Ve kadını hakir gören kodlamaların değişmesi de zaruridir.

ÖLÜM DEĞİL ÇÖZÜM

Psikolojik Destek ve Tedavi

Psikolojik danışmanlık ve terapi hizmetlerinin erişilebilirliğini arttırmak önemlidir. Bu yüzden ilimizde yaşayan bireylerin bu hizmetlere kolayca ulaşabilmesi sağlanmalıdır. Ne yazık ki ilimizde erişilebilir psikolojik destek merkezleri yok denecek kadar azdır. Bu kadar intihar vakasının gerçekleştiği bir ilde psikolojik danışmanlık ve terapi merkezlerinin  yok denecek kadar az olması kesinlikle kabul edilebilir bir durum değildir. Bu sebeple ilgililerin bu konuya bir an önce el atması ve psikolojik danışmanlık ve terapi hizmetlerinin ilimizde kolayca ulaşılabilirliğinin sağlanması gerekmektedir. Ayrıca intihar olgusuna yakın olan bireylerin benzer deneyimleri paylaşabileceği destek grupları oluşturulabilir. O yüzden bu konuyla alakalı toplumumuzun bilinçlenmesinin esas alınması gerekmektedir. Son olarak intihar riski taşıyan bireylerin erken tespiti ve takibi yapılması için uzman psikolojik destek birimlerinin kurulması önem arz etmektedir.

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.