SON DAKİKA
hava
Advert
Google News

OP. DR. KUBA İLE SÖYLEŞİ

OP. DR. MEHMET CEMİL KUBA: KARIN BÖLGENİZİ YENİDEN ŞEKİLLENDİRİN

Son Güncelleme :

2024-06-24 16:26:07

OP. DR. KUBA İLE SÖYLEŞİ

Mesleğinde iyi bir başarı yakalamış Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Cemil Kuba ile yapılan söyleşide, abdominoplastiye odaklanıldı. Son yıllarda giderek artan popülaritesiyle dikkat çeken abdominoplasti, hamilelik, kilo verme veya yaşlanma gibi nedenlerle oluşan fazla deri ve yağ dokusunun cerrahi olarak giderilmesi ve karın kaslarının sıkılaştırılmasını içerir. Bu işlem, daha düz ve sıkı bir karın bölgesi arzulayanlar için etkili bir çözüm sunmaktadır. Op. Dr. Mehmet Cemil Kuba'nın değerli görüşleriyle yapılan söyleşi, abdominoplastiye meraklı olanlar için değerli bir kaynak niteliğindedir.

ABDOMİNOPLASTİ NEDİR?

Abdominoplasti, son yıllarda popülerliği artan bir estetik cerrahi prosedürüdür. Hamilelik, kilo verme veya yaşlanma gibi faktörlerden kaynaklanan karın bölgesindeki fazla deri ve yağ dokusunun cerrahi olarak çıkarılması ve karın kaslarının sıkılaştırılması işlemini içerir. Bu işlem, daha düz ve sıkı bir karın bölgesi isteyen kişiler için etkili bir çözüm sunmaktadır.

ABDOMİNOPLASTİ KİMLER İÇİN UYGUNDUR?

Abdominoplasti, genel sağlık durumu iyi olan ve kilo vermeyi tamamlamış yetişkinler için uygundur. Bu işlem,

Hamilelikten sonra karın bölgesinde oluşan deri sarkıklığı

Kilo verme sonrası kalan fazla deri ve yağ dokusu

Yaşlanmaya bağlı karın bölgesinde cilt gevşekliği

Zayıflamış veya ayrılmış karın kasları gibi durumlarda faydalı olabilir.

ABDOMİNOPLASTİ NASIL YAPILIR?

Abdominoplasti, genel anestezi altında yapılan bir işlemdir. Cerrah, kasık bölgesinden göbeğe kadar uzanan bir kesi açar. Ardından fazla deri ve yağ dokusu çıkarılır ve karın kasları sıkılaştırılır. Cilt, yeni konturuna uyacak şekilde aşağıya doğru çekilir ve kesi dikişlerle kapatılır.

AMELİYAT KAÇ SAAT SÜRÜYOR?

Total abdominoplasti olarak adlandırılan tam karın germe ameliyatı yaklaşık olarak 2-2,5 saat sürmekle birlikte karın bölgesinin geniş olduğu kişilerde ameliyat süresi 3,5 saate kadar çıkabilmektedir.

KARIN GERME AMELİYATI ÇOK AĞRILI MI?

Karın germe ameliyatları sıklıkla söylenegeldiği gibi çok ağrılı işlemler değildir.

ABDOMİNOPLASTİ’NİN FARKLI TÜRLERİ

Abdominoplasti, hastanın ihtiyaçlarına ve anatomisine göre farklı şekillerde yapılabilir. En yaygın abdominoplasti türleri şunlardır:

Mini abdominoplasti: Bu yöntem, karın bölgesinin alt kısmındaki fazla deri ve yağ dokusunun çıkarılması için kullanılır.

Tam abdominoplasti: Bu yöntem, karın bölgesinin tümünün yeniden şekillendirilmesi için kullanılır.

Flanko abdominoplasti: Bu yöntem, yanlarda bulunan fazla deri ve yağ dokusunun çıkarılması için kullanılır.

ABDOMİNOPLASTİNİN RİSKLERİ  VE YAN ETKİLERİ...

Her cerrahi işlemde olduğu gibi, abdominoplasti de bazı riskler ve yan etkiler taşır. Mesela: Kanama, Enfeksiyon, Yara izi, Uyuşma veya karıncalanma, Deri nekrozu, Asimetri,

Derin ven trombozu.

ABDOMİNOPLASTİ SONRASI  İYİLEŞME...

Abdominoplasti sonrası hastalar genellikle birkaç gün hastanede kalırlar. Ağrı kesici ilaçlar ve korse gibi destekleyici tedaviler kullanılır. İyileşme süreci birkaç haftadan birkaç aya kadar sürebilir.

Doktor, hastaların cildine çizgi çizer.

ABDOMİNOPLASTİ’NİN SONUÇLARI

Abdominoplasti'nin sonuçları, hastanın kilo kontrolünü sürdürmesine bağlı olarak kalıcı olabilir. Kilo alma veya hamilelik, abdominoplasti sonuçlarını etkileyebilir.

KARIN GERME AMELİYATI KAÇ AYDA İYİLEŞİR?

Her yapıya göre değişmekle birlikte tam iyileşme 3 ay ile 9 ay arasında değişir. İşlemden sonra genellikle cilt iyileşmesi 10-15 gün, karnın şekillenmesi ise 3-4 ay sürer. 6 aydan sonra da vücut son şeklini alır.

BU AMELİYAT KİMLER İÇİN UYGUNDUR?

2 yıl içinde bir gebelik planı varsa, operasyon ertelenmelidir. Ağır kalp hastaları, diyabet ve kan pıhtılaşma problemlerine neden olan hastalıklar göz önünde bulundurulmalıdır.

AMELİYATTAN SONRA KİLO VERİLİR Mİ?

Karın germe ameliyatı öncesinde kilo vermek gerekir mi? Abdominoplasti kilo verdirme ameliyatı değil, vücut şekillendirme ameliyatıdır. Her ne kadar fazlalık dokular çıkarıldığında 2-5 kg arasında doku eksildiği için bunu hastalara “sizi kilonuzdan kurtaracağız” şeklinde lanse etmek pek de doğru değildir.

Kadın Liposuction Cerrahi Için Beyaz Arka Plan Üzerinde Hazırlanıyor Bir — Stok fotoğraf

AMELİYATTAN KAÇ GÜN SONRA AYAĞA KALKILIR?

Dikişlerin iyileşme süreci açısından önemlidir. Karın germe ameliyatından sonra, birkaç gün içinde yavaş yavaş daha dik yürümeye başlar ve her geçen gün daha rahat hareket etmeye başlar. Ortalama 7 gün içinde normal duruş ve hareketlere ulaşır

ABDOMİNOPLASTİ DÜŞÜNENLER İÇİN TAVSİYELER...

Abdominoplastiyi düşünenler için bazı tavsiyeler şunlardır:

Gerçekçi beklentilere sahip olun. Abdominoplasti bir kilo verme yöntemi değildir. Cerrahla tüm riskleri ve yan etkileri görüşün. Deneyimli ve kalifiye bir cerrah seçin. Ameliyattan önce ve sonra sağlıklı beslenin ve egzersiz yapın.

Yeterli dinlenin ve iyileşme talimatlarına uyun. Abdominoplasti, karın bölgesini düzleştirmek ve sıkılaştırmak için etkili bir yöntem olabilir. Ancak, bu işlem bir kilo verme yöntemi değildir. Abdominoplastiyi düşünen kişiler, gerçekçi beklentilere sahip olmalı ve cerrahla tüm riskleri ve yan etkileri görüşmelidir.

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.