SON DAKİKA
hava
Advert
Google News

DURSUN: GENİŞ BİR AİLE OLUŞTURDUK

Son Güncelleme :

2024-07-09 17:46:08

DURSUN: GENİŞ BİR AİLE OLUŞTURDUK

Sağlık-Sen Batman Şube Başkanı İbrahim Halil Dursun ile gerçekleştirdiğimiz söyleşide, sendikacılık kariyerine başlangıç süreci, başkan olarak elde ettiği en önemli başarılar, sağlık çalışanlarının haklarını savunma ve iyileştirme konusundaki girişimler, çalışma koşullarını iyileştirmek için yürütülen projeler, Batman'daki sağlık çalışanlarının en çok şikâyetçi olduğu konular ve bu konulara yönelik çözümler, mesleki eğitimler, seminerler ve gelecekteki hedefler üzerine konuştuk.

Dursun, sendikacılık serüveninin nasıl başladığını, sağlık çalışanlarının haklarını savunma konusundaki motivasyon kaynaklarını ve başkan olarak göreve başladığından bu yana elde edilen en önemli başarıları paylaştı. Ayrıca, sağlık çalışanlarının mesleki gelişimlerini desteklemek için düzenlenen eğitim programları ve Sağlık-Sen'in Batman'daki üyelerine sunduğu avantajlar hakkında bilgi verdi.

Batman'daki sağlık çalışanlarının en çok şikâyetçi olduğu konulara değinen Dursun, bu konulara yönelik yürütülen faaliyetleri ve çözümleri anlattı. Sağlık-Sen'in yerel yönetim ve diğer sivil toplum kuruluşları ile iş birliği konusundaki çalışmalarını ve gelecekteki hedeflerini de dile getirdi.

Dursun, sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının haklarını korumak ve çalışma koşullarını iyileştirmek için yapılan çalışmaları, sendikanın sorunlar ve hedefler ajandasında yer alan projeleri ve bu projelerle gerçekleştirmek istedikleri hedefleri paylaştı.

Söyleşi: Melek Barış

OLUMSUZLUKLAR ÇÖZÜM ÜRETMEYE YÖNELTTİ

Sendikacılıktan önce Batman'daki çeşitli sağlık tesislerinde radyoloji alanında çalıştım. Özel hastaneler, Sason İlçe Devlet Hastanesi ve Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesi, çalıştığım yerler arasında bulunmaktaydı. Bu süreçte, radyoloji teknisyeni, sorumlu teknisyen ve süpervizör görevlerinde bulundum. Meslekte 21 yılı geride bırakan bir sağlık çalışanı olarak, çalışma hayatında karşılaştığım olumsuz durumlar beni hep huzursuz etti ve çözümler üzerinde düşünmeye yöneltti. Hem kendim hem de sağlıkçı arkadaşlarım ve sağlık sistemimiz için zaman ve enerji kaybına neden olan bu sorunlarla mücadele etmeye ve yeni çözüm yolları bulmaya çalıştım.

MÜCADELEMİZ SAĞLIKÇILARA HAYAT OLACAKTIR

Sağlık-Sen sendikası içerisinde sosyal, mali ve özlük haklarımıza ilişkin savunuculuğu, bu arayış sonucunda işyeri temsilciliğinden başlayarak çeşitli kademelerde sürdürdüm. 2022 yılına kadar işin mutfağında piştikten sonra dava arkadaşlarımla beraber sendika yönetimine talip olduk ve o tarihten beri Sağlık-Sen Batman Şubesi olarak sendikal çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Özetle, hayatımız mücadeleydi; mücadelemiz sağlıkçılarımız için hayat olacaktır, inşallah.

ZOR BİR GÖREV İÇERİSİNDEYİZ

Yapacak çok işin ve alınacak çok duanın olması tabii ki! Çetin bir mücadele, zor bir görev içerisindeyiz. Herkesin her konuda bir miktar haklılığa sahip olduğu günümüzde, insanları memnun etmek aşırı derecede yorucu ve bazen imkânsız olabilmektedir. Ancak bütün zorluklara rağmen, hayatına olumlu yönde dokunabildiğimiz ve mutluluğuna katkı sunduğumuz bir sağlık ve sosyal hizmet çalışanı arkadaşımızın ağzından duyabileceğim “Allah razı olsun” motivasyonu beni her yeni güne daha dinç hazırlıyor. İnanıyorum ki yaptığımız bütün işlerde arayacağımız şey rıza-i ilahidir. Bunu da sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarımıza hizmet ederek elde etmeye çalışmak benim açımdan keyifli bir iştir.

SORUNLAR YEREL VE ULUSAL KAPSAMLI

Sağlık-Sen olarak çalışmalarımıza 2024’te de genel yetkili sendika olarak ara vermeksizin devam ediyoruz. Bizleri Genel Yetkili Sendika olarak tescilleyen tüm sağlık çalışanlarımıza ve emektar teşkilatımıza teşekkür ediyorum. Bu ve diğer tüm sorunlarınızın kapsam alanının yerel ve ulusal olmak üzere iki ayaklı olduğunu unutmamalıyız. Memur-Sen konfederasyonuna bağlı bir Sağlık-Sen olarak başladık ve Sağlık-Sen Batman Şubesi olarak sendikal varlığımızı sürdürüyoruz. Bu nedenle, yaptığımız tüm çalışmalarda ve yürüttüğümüz faaliyetlerde Genel Merkezimiz ile koordineli şekilde çalışmaktayız.

ÜYE SAYILARIMIZDA ARTIŞ OLDU

O yüzden, başarı da başarısızlık da hepimizin. Göreve geldiğimiz günden itibaren üye sayımızı belirgin şekilde artırmamız, sendikal hedefler açısından başarı sayılabilir. Dijital kimliğe geçiş yapmamız, kurs ve öğretici programlarla üyelerimizi buluşturmamız, tercih dönemlerinde ve atama sonrasında her daim sağlık çalışanlarımızla irtibatta olmamız, tüm özel günlerde sağlık çalışanlarımıza yönelik etkinlikler yapmamız, sosyal medyada ciddi bir paylaşım ve basın açıklaması ağı oluşturmuş olmamız, üyelerimizin hemen her sorunun çözüm yollarını arayışımız ve yönetimlerle kurduğumuz yapıcı ve çözüm odaklı iletişimimiz, belki de en önemlisi, sürekli sahada sağlık çalışanları arasında bulunmamız başarı olarak görülebilir.

GEREKLİ MATERYALLERLE BULUŞTURUYORUZ

Sağlık çalışanlarımızın eğitim programları için onları gerekli materyallerle buluşturuyor, dil kurslarına kayıt ettiriyoruz. Üyelerimizin çocukları için dijital ortamda ders imkânı sağlıyor ve merkezimizin temsilciler eğitimlerine üyelerimizi gönderiyoruz. Daha geniş çaplı mesleki gelişim, eğitim programları, seminer ve sempozyumlar ise ihtiyaç halinde Genel Merkezimiz tarafından düzenlenmektedir.

GENİŞ BİR AİLE OLUŞTURDUK

Sloganımız gereği 'Sağlık-Sen Avantajlar Dünyası' olarak, doğru bilgiye ulaşımdan iş süreçlerinin takibine, sosyal sendikacılıktan toplu sözleşme gücümüze kadar geniş bir yelpazede üye ve çalışanlarımız için kesintisiz hizmet sunmaktayız. Dijital kimliklere yüklediğimiz indirim anlaşmalarımız, sağlık ve sendikal gündeme dair her türlü haber ve paylaşım için sosyal medya hesaplarımız, üyelerimizin etkileşimi ve dayanışması için iletişim gruplarımız, iş yaşamındaki stres ve olumsuz durumlarla başa çıkmak adına düzenlediğimiz moral ve motivasyon arttırıcı etkinliklerimiz ile yerelde üyelerimize avantajlar sağlamaktayız. Abartısız olarak söylemek gerekirse, 7/24 kesintisiz sendikacılık hizmetleri ile üyelerimizle adeta geniş bir aile oluşturmuş bulunmaktayız.

ORTAK ÇALIŞMALARIMIZ VAR

Sendikal mücadelenin bir parçası olarak Memur-Sen çatısı altında, on bir iş kolundaki kardeş sendikalarımızla ortak çalışmalar kapsamında fikir ve eylem pratiklerimiz bulunmaktadır. Düzenli aralıklarla başkanlar seviyesinde toplantılar tertip edilmekte ve ilgili kurum ve kuruluşlara ziyaretler gerçekleştirilmektedir. Sağlık-Sen Batman Şubesi olarak ise görev ve eylem alanımızda çalışmalar yürüten yerel yönetim ve STK’lar ile kurum toplantıları, basın açıklamaları, iş bırakma eylemleri ve diğer ortak mücadele pratiklerimizle iş birliği içerisindeyiz. Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarımızın yararına ve memleketimizin bekasına katkı sunacak bütün sivil toplum dinamikleri ile yardımlaşma ve toplumsal sorumluluk alanlarında iş birliklerimiz mevcuttur.

ÇÖZÜM ODAKLIYIZ

İlimizdeki sağlık çalışanları, çalışma ortamlarının düzenlenmemiş olması, kalitesiz yemek hizmetleri, dikey yapılaşma olan hastanelerimizde ulaşım ve asansör sorunları, bazı idareci şahısların sert söylem, yanlış tutum ve mobbing davranışları, yıpratıcı iş yoğunluğu, dinlenme alanlarının yetersizliği, otopark sorunları gibi çeşitli konularda sendikamıza başvurmaktadırlar. Bu sorunlar karşısında, olabildiğince çözüm odaklı bir yaklaşım benimsemekteyiz. Her sorun çözülmese de, görüşülüp istişare edilmekte ve çözüm yolları aranmaktadır. Sağlık sistemi için çalışan ve yönetici tabakası arasında köprü görevi üstlenen olarak, her sağlık çalışanının sorununu ciddiye alır, doğru şekilde iletilmesini sağlar ve sağlık idarecilerine çözüm önerileri sunmaya çalışırız.

SÜREÇLERİN TAKİPÇİSİ OLUYORUZ

İl Sağlık, Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlükleri başta olmak üzere kurum ve kuruluşların yöneticileri ile belirli aralıklarla düzenlediğimiz toplantılarda gündeme gelen konular hakkında bilgi ve çözüm önerilerimizi sunarız. Süreci takip eder, geri dönüşlerle birlikte dinamik bir çözüm süreci izleriz. Genel Merkezimiz aracılığıyla ise sorunlarımızın kurumsal takibi yapılmakta ve Bakanlıklar düzeyinde faaliyetler sürdürülmektedir. Artık sıkıntı oluşturan konuları yerel ve ulusal basın aracılığıyla kamuoyuyla paylaşmaktan çekinmeyiz. İş yerlerimizde pasif eylem biçimlerinden iş bırakma eylemlerine kadar çeşitli baş etme stratejilerimiz bulunmaktadır. Sosyal medya hesaplarımız üzerinden ilgili konuları gündemde tutmak için çaba sarf ediyoruz. Tüm mücadele biçimlerimizde sendikal haklarımızı korumaya ve geliştirmeye odaklanırken, alın terinden ve gerçekten taviz vermemeye çalışırız. Aynı zamanda mücadele sürecinde çözüm paydaşlarıyla ortak zeminde buluşmaya ve istişare usulünü işletmeye özen gösteririz.

3600 EK GÖSTERGE İÇİN SONUÇ BEKLİYORUZ

Ulusal düzeyde sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarımızın enflasyonla mücadele ettiği, tek seferde yoksulluğun üstesinden gelinebilecek bir maaş düzenlemesinin sağlandığı bir çalışma hayatı hedefliyoruz. Yakın gelecekte, 3600 ek gösterge konusunda tüm memurlar için adımların netleştirilmesini ve Bakanlıklarımızın bu konuda daha kararlı bir şekilde ilerleme sağlamasını bekliyoruz. Ayrıca, promosyon tutarlarının güncellenmesi, sağlık lisansiyerlerinin katsayılarının yükseltilmesi için yargıya başvurularımızın sonuçlandırılması, sosyal hizmet tazminatının artırılması, atanan sözleşmeli personelin başlatılma sürelerinin kısaltılması, doğum sonrası çalışma ve bebek bakımı sıkıntısı çeken çalışan annelere uygun istihdam politikalarının geliştirilmesi gibi konularda hedeflerimize ulaşmak için çalışmalarımıza ve mücadelemize devam etmekteyiz.

MAĞDURİYETLER GİDERİLMELİ

Yine ek ders karşılığı çalışan arkadaşlarımızın iş kolundaki sendikalara üye olabilmelerini sağlamak hedefindeyiz. Sözleşmeli istihdam türünün sona erdirilmesi ve 4B statüsünde çalışanlar için aile birliğini rahatlıkla kurabilmeleri için mazeret tayini isteyebilme sürelerinin yeniden düzenlenmesi gerekmektedir. Nöbet ücretlerinin artırılması, YHS'nin GİH sınıfına aktarılması, giyim yardımlarının yeniden düzenlenmesi, idari izin günlerinde yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi gibi çözüm bekleyen sorun ve taleplerimiz bulunmaktadır.

MHRS, VATANDAŞIN TALEBİNİ KARŞILAMALI

Yine yerel düzeyde, 112 istasyonlarının fiziki şartlarının iyileştirilmesi, ilçelerdeki entegre istasyon sorununun ortadan kaldırılması, ilçe hastanelerimizin semt polikliniği vasfından çıkarılıp tam teşekküllü hastanelere dönüştürülmesi, MHRS'nin vatandaşların taleplerine daha etkin cevap verebilir hale getirilmesi, İl Devlet Hastanesi ve 500 yataklı hastanelerin akıbetlerinin belirsizliğinden çıkarılıp hızlı somut adımların atılması, Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin vatandaşların ihtiyaçlarına cevap verebilir duruma getirilmesi, randevu bulunmayan uzmanlık ve yan dallar için düzenleme yapılması, OTTM binasının bir an önce hizmete açılması, ASM binasının fiziksel şartlarının iyileştirilmesi gibi konular, ilimizin mevcut ve güncel sağlık sorunları arasında öne çıkmaktadır. Bu konularda paydaşlarımızla iş birliği içinde çalışarak sağlık camiamız ve şehrimiz için adımlar atılmasını arzu ediyoruz.

YÜKSEK PROJELERİMİZ VAR

Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarımızı ekonomik krizlere karşı koruyacak ve yaşam kalitelerini yükseltecek yüksek projelerle yetersiz personel istihdamı ve yoğun iş yükü sorunlarına çözüm bulmayı arzu etmekteyiz. Kreş, market, taksi, otel, kurs gibi projelerimizi yerel düzeye taşımanın arayışı içerisindeyiz. Sağlık evleri, sağlık cafeleri, sosyal konutlar gibi konseptlerde alanlar inşa etmeyi hedefliyoruz. Güçlü, mutlu bir sağlık ordusu ve yarınlarda izimizin olması için ilk günkü sendikal heyecanla çalışmaya devam ederek hedeflerimize hep birlikte ulaşacağımıza inanıyoruz.

KONUMU İTİBARİYLE ÖNEMLİ YERE SAHİP

Daha önce yerel ve ulusal basına açıkladığımız konular hala güncelliğini korumaktadır. 650 bin nüfuslu ilimiz ve çevre illeri de dahil ettiğimizde, 1,5 milyon nüfusun sağlık hizmeti almak istediğinde ilk tercih ettikleri yerler arasında Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesi bulunmaktadır. İluh Devlet Hastanesi'nin ek binasında iki taşıyıcı kolonda hasar olması sebebiyle ameliyathane, yoğun bakım ve servisler kısmını içeren bina yıkılma kararı alınmış ve bir kısım personelin tahliyesine başlanmıştır. İluh Devlet Hastanesi'nin statüsü değişmeden daha kapsamlı ve yenilenmiş fiziki şartlara sahip bir tesis olarak hizmet vermesi, konumu itibariyle sağlık hizmet sunumunda önemli bir yere sahip olan bu sağlık tesisimizin Batmanımıza kısa sürede tekrar kazandırılması ve günümüz teknolojisiyle uyumlu tıbbi cihazlarla donatılması için yerel dinamiklerle birlikte çalışarak tüm çabalarımızı göstereceğiz. Bu kapsamda ilgili yerlerle görüşmelerimizi sürdürüp konuyu gündemde tutacak ve takipçisi olacağız.

Biyografinizi yazsanız adı ne olurdu?

Yolcu

Hayat felsefenizi hangi slogan özetler?

Her nefeste Hakk

İyilikten maraz doğar diyorlar?

Nefsin olan nefesle gider

En büyük tutkun?

Ailem

Sizi en çok ne utandırır?

Örflerime sıkıya bağlılığımdan ötürü edep ve haya dışı herşey diyebilirim

Size neler çok keyif verir?

Sevdiklerimle vakit geçirmek

Arkadaşlarınız en çok hangi yönlerinizi takdir ederler?

Net ve öngörülü olmam

Hangi hataları kolayca affedebilirsiniz?

Bana veya başkasına karşı zulüm haline dönüşmediği sürece çoğu şeyi

Neler için özür dilersiniz?

Dilediğimde düzelecek her şey için

Hayatınızın en olumlu kararı?

Evliliğim

Size en çok güven veren insanın özellikleri?

Haya ve Dürüstlük

Heyecanınızı ne öldürür?

Kararsızlık

En sevdiğiniz ses nedir?

Sessizliğin Sesi

Günün en sevdiğiniz anı?

Dışardan evime adım attığım an

En sevmediğiniz ulaşım aracı?

Otobüs

Düzenli olarak yaptığınız bir spor?

Yürüyüş

Hangi takımı tutuyorsunuz?

Futbolla aram yok ama Milli Takımı desteklerim

Ağlamanıza neden olan son olay?

Gazze

Sizi en çok ne heyecanlandırır?

Yeni ve Geliştirici fikirler

Çok hoşunuza giden bir şey olduğunda nasıl tepki verirsiniz?

Abartısız bir gülümseme

Öfkenizi kontrol edebiliyor musunuz?

Sakin bir karakterim

Çok zor bir işe dikkatinizi vermişken rahatsız ediliyorsunuz, ne yaparsınız?

Tebdili mekanda ferahlık ararım

Sizi en çok ne kızdırır?

Yalan ve iftira

Devamlı izlediğiniz bir dizi film var mı?

Yok

Para kazanmak zorunda olmasaydınız hayatta ne yapardınız?

Deniz ve doğa ile sıkı bir bağım olurdu

Mutlu musunuz?

Hamdolsun yeterince

Fobileriniz var mı?

Başkasına yaşam hakkı tanımayan her türlü faşizm

Hobileriniz var mı?

Araçlar ve toprak işleri

Politikacılara güveniyor musunuz?

Kısmen

Şu anki ruh haliniz?

Umutlu

Kendinizi nasıl tanımlarsınız?

Makul bir sosyal çevreye sahip ve ailesiyle mutlu bir insan

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.