SON DAKİKA
hava
Advert
Google News

Uzman sayısı artıyor

Son Güncelleme :

2023-11-08 16:09:44

Uzman sayısı artıyor

Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne Tıbbi Genetik Uzmanı atandı. 

Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesi, genetik hastalıkların tanı, tedavi, izlem ve genetik danışmanlık süreçlerini yöneten uzmanlık alanı olan tıbbi genetik alanında güçleniyor. Hastaneye atanan Tıbbi Genetik Uzmanı Dr. Esra Habiloğlu göreve başladı, böylece hastanenin Tıbbi Genetik Polikliniğinde doktor sayısı 2'ye yükseldi.

Batman doğumlu olan Dr.Habiloğlu, Batman Fen Lisesi’nden mezun oldu. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Bilkent Şehir Hastanesi Tıbbi Genetik Uzmanlığını bitirdi.

Tıbbi Genetik Uzmanı Dr. Esra Habiloğlu, "Tıbbi Genetik bölümü, genetik hastalıkların tanı ve yönetimi ile ailesel ve kişisel genetik danışmanlık alanında hizmet veren bilim dalıdır.

Tıbbi genetik uzmanları polikliniğe başvuran hastaların ayrıntılı öyküsü, aile ağacı, özgeçmişleri ve klinik bulguları ile değerlendirir. Ön tanı belirlendikten sonra tıbbi genetik uzmanın uygun gördüğü tetkik istenir ve genetik danışma ile hastaları bilgilendirilir.

Başlıca; ailesel kanserler, doğumsal anomaliler, zihinsel yetersizlik, otizm, gebelikte ileri anne yaşı ve riskli gebelikler, tekrarlayan gebelik kayıpları, infertilite (kısırlık), akraba evliliklerinden kaynaklanan kalıtsal hastalıklar, ailelerde bilinen genetik hastalık varlığı gibi vakalar için poliklinik hizmeti vermekteyiz.

Bölgemizde akraba evliliği oranının fazla olmasına bağlı olarak otozomal resesif hastalıklar için artmış risk mevcuttur. Özellikle ailesinde kalıtsal hastalık bulunan bireyler için evlilik veya gebelik öncesi danışmanlık vererek sadece muayene ve tanı değil aynı zamanda koruyucu hekimlik görevimizde bulunmaktadır.

Tıbbi Genetik polikliniğinin bulunmadığı dönemde, ilimizdeki hastalar farklı illerdeki merkezlere başvurmaktaydılar. İlimizde hastaların tıbbi genetik açısından tanı, tetkik ve danışma imkanlarına ulaşabilmesi, hem Batman da hem de çevre illerde ihtiyaç duyan hastalar için oldukça faydalı olacaktır" dedi.

Tıbbi Genetik Polikliniği, genetik hastalıkların erken tanısı ve hastaların uygun tedavi ve yönetimine odaklanarak, hastaların yaşam kalitesini artırmayı hedefliyor. 

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.